US Open – може би поредна арена за епос между титаните Джокович и Алкарас
US Open – може би поредна арена за епос между титаните Джокович и Алкарас
Тенис финалът на Мастърса в Синсинати между Новак Джокович и Карлос Алкарас беше определен от специалисти и фенове като най-епичният в историята извън тези в Големия шлем.
Двамата най-добри играчи в света поднесоха шоу, което беше спечелено от сърбина с финален тайбрек. Хвърлиха се невероятни физически и психически усилия, като можем само да си представим какво би станало, ако двамата се срещнат на финал в Големия шлем.
Всъщност, това вече се случи на „Уимбълдън“. Там мачът отново беше феноменален, а победата отиде за Алкарас с 3:2 сета. Сега арената отново е огромна, защото в понеделник е време за началото на последния турнир от Шлема през тази година, а именно US Open. Точно тук Алкарас спечели първата си мейджър титла преди година и затвърди впечатленията, че е новото голямо нещо в тениса.
Да, тогава Джокович нямаше право да играе заради ваксинационния си статус, но сега двамата могат за първи път да премерят сили във финал от Големия шлем на твърди кортове. Няма как очакванията да не са такива. И Алкарас, и Джокович изглеждат във великолепна форма, макар това да звучи странно за играчи с 16 години разлика помежду си.
Един такъв финал между първия и втория в ранглистата далеч не е толкова лесен за осъществяване в Големия шлем. Примерите са десетки в историята, а причините са още повече. Нужни са им по шест поредни победи в надпревара, а както знаем – много неща могат да се объркат. Особено когато става дума за US Open – тук изненадващите шампиони винаги са били най-много заради края на сезона и умората във всички.
Залогът е огромен. Джокович отново преследва рекордна 24-та титла в Шлема, с която да поведе с две на Надал, а Алкарас играе за общо трета. Ако я постигне, двамата ще са си поделили по две в рамките на годината, което би затвърдило огромната им доминация. Всъщност, при триумф на младия испанец, двамата си поделят по три в последните шест мейджър турнира. Наистина великолепно съперничество, което малцина биха предвидили само преди година и половина.
Но, разбира се, не всичко около US Open ще се върти около тези двамата.
Кои са онези, които могат да ги спрат? Букмейкърите дават най-голям шанс на Даниил Медведев и това далеч не е лишено от логика. Руснакът знае как да играе на този турнир и точно тук спечели единствената си титла на ниво мейджър през 2021-а, когато детронира Джокович и го спря за календарен шлем. Даниил отново ще опита да се зареди от негативизма на публиката към него и да поднесе изненада. За целта може би ще трябва да спре Алкарас на полуфиналите, тъй като попаднаха в една половина.
В тази половина дебне и младият Яник Синер, който е фаворит №4 на букмейкърите. Двукратният шампион на Sofia Open прави фантастичен сезон, като спечели първата си Мастърс титла именно на твърди кортове – преди две седмици в Торонто. Той има победи над Алкарас, но още не може да намери формулата срещу Ноле.
Следващите имена в „листата на чакащите“ са с твърде непостоянни резултати и сякаш това не е техният сезон за първа титла от Шлема – Александър Зверев, Холгер Руне, Стефанос Циципас и Каспер Рууд.
Шансовете на Григор Димитров
Българинът обича US Open, но е трудно да си представим, че ще направи някакъв изключителен пробив през тази година. Да, една от най-големите му победи дойде именно тук срещу Роджър Федерер през 2019-а, като тогава достигна единствения си полуфинал.
Григор направи силен сезон на трева, но напоследък оформи тенденция пробивите му в турнирите да свършват при среща с големите риби. Така беше срещу Руне на „Уимбълдън“, както и срещу Зверев на „Ролан Гарос“ и в Синсинати.
Сега започва срещу преодолимия съперник Алекс Молчан в първи кръг, но още във втори може да срещне легендата Анди Мъри, а в трети отново Зверев. Със сегашната форма на германеца и предишните два мача помежду им, е трудно да си представим българинът да играе във втората седмица на турнира. Но пък само може да ни изненада приятно, тъй като не успя да мине отвъд втори кръг в последните три издания.
При жените също схемата е гореща
Вече е трудно да преброим в колко поредни турнира от Големия шлем световната №1 Ига Швьонтек е големият фаворит за победата. Тя оправда очакванията на „Ролан Гарос“, а след това на традиционно неудобната си трева на „Уимбълдън“ отпадна на четвъртфиналите.
Тук и сега залогът за полякинята е огромен, тъй като тя защитава титлата си от миналата година. Тогава в края на турнира тя срази три много силни съпернички – Джеси Пегула, Арина Сабаленка и Онс Жабер.
Шампионката от Australian Open Сабаленка продължава да е основната опасност на твърдите кортове, но е времето да включим едно ново име в сметките – Кори Гоф. Младата американка прави супер сезон, като само преди дни спечели Мастърса в Синсинати, побеждавайки в хода на турнира и Швьонтек. Вече е на 19 години, но с опита на един загубен финал в Шлема.
Другата голяма в схемата е шампионката от миналогодишния „Уимблъдън“ Елена Рибакина, която остава много опасна със своите силни сервиси и игра на мрежата. Като към това добавим Жабер, Пегула и чехкините Мухова, Вондрушова и Квитова, схемата става страховита.
Нашата Виктория Томова също има запазено място в надпреварата, като в първи кръг започва срещу представителката на домакините Пейтън Стърнс, №58 в света. Победителката след това ще играе с Клара Таусон от Дания или рускинята Анастасия Потапова.
Ето и всички ключови мачове при мъжете в първи кръг:
(1)Карлос Алкарас (Испания) – Доминик Кьопфер (Германия)
(12)Александър Зверев (Германия) – Александър Вукич (Австралия)
(19)Григор Димитров (България) – Алекс Молчан (Словакия)
(6)Яник Синер (Италия) – Яник Ханфман (Германия)
(3)Даниил Медведев (Русия) – Атила Балаж (Унгария)
(8)Андрей Рубльов (Русия) – Емил Руусувори (Финландия)
(4)Холгер Руне (Дания) – Роберто Карбаес Баена (Испания)
(7)Стефанос Циципас (Гърция) – Милош Раонич (Канада)
(2)Новак Джокович (Сърбия) – Александър Мюлер (Франция)
При жените:
(1)Ига Швьонтек (Полша) – Ребека Петершон (Швеция)
(4)Елена Рибакина (Казахстан) – Марта Костюк (Украйна)
Виктория Томова (България) – Пейтън Стърнс (САЩ)
(3) Джесика Пегула (САЩ) – Камила Джорджи (Италия)
(5) Онс Жабер (Тунис) – Камила Осорио (Колумбия)
Паула Бадоса (Испания) – Винъс Уилямс (САЩ)
(2) Арина Сабаленка (Беларус) – Марина Заневска (Белгия)