Журналистът Генка Шикерова: Г-жо Кукушева, Вие трябва да сте от първите
Журналистът Генка Шикерова: Г-жо Кукушева, Вие трябва да сте от първите
Мариана Кукушева от съюза на хлебарите плаши, че „украинската пшеница е носител на тежки метали“. Малко преди това г-жа Кукушева се възмущава как в България всеки си говорел ей така наизуст и „няма наказан за думи, казани в пространството“. Ми, г-жо Кукушева, вие трябва да сте от първите, ядосва се разследващият журналист Генка Шикерова.
В началото на годината поисках данни от БАБХ за изследванията на украинския внос. Получих ги след дълго настояване и благодарение на министерството (по това време управляваше служебното правителство), разказва Шикерова.
Това, което получих като отговор е, че на зърното, което се внася от Украйна се извършва контрол за наличие на пестициди, вредители и тежки метали. От 1.10.22 г. до 30.03.23 г. са изследвани 169 проби от пшеница. За различни други периоди са проверени царевица и ечемик. Няма тежки метали, а слънчогледът е с по-висока масленост от българския. В една проба слънчоглед от 44 тона е установена зараза от бръмбари.
Изводът на БАБХ копирам дословно: До момента в обхвата на заповедта при всички изследвани пратки за пестицидни остатъци, техногенни гама емитиращи радионуклиди, тежки метали, микотоксини и ГМО е установено съответствие с националното и европейско законодателство. Изпитванията продължават, утовнява журналистката.
Така, че г-жо Кукушева, не плашете с тежки метали или ако го правите, дайде доказателства! Иначе е жалко как заради група богати и едри зърнопроизводители, години наред страдат земеделци, които наистина работят, призовава Генка Шикерова.
Аз нямам проблем да заменя хляба с български домати, чушки и ябълки и да ям български мед. Те защо изчезнаха, г-жо Кукушева?, завършва разследващият журналист Генка Шикерова.
Коментар по темата на разследващия журналист на Биволъ Николай Марченко:
Проблемът им е на бг зърнарите, че искат само да вдигат цените и на вътрешния пазат и за износ, а украинската пшеница е по-евтина и уж им създавала конкуренция, но извинете. Ако тя е опасна, защо Италия и Испания я купуват? Или за реекспорт към бившите колонии. Или не е опасна. Защото Украйна и Молдова са от 2014 в Търговското пространство на ЕС и нито един техен породукт в ЕС не се появява без съответен европейски сертификат. Украйна и Молдова работят като всички други членки на ЕС, защото търговски са си вече там