Десислава Атанасова за отпадането на мониторинга: Заслуга на много правителства и на усилията на всички българи

Десислава Атанасова за отпадането на мониторинга: Заслуга на много правителства и на усилията на всички българи - 1

Десислава Атанасова за отпадането на мониторинга: Заслуга на много правителства и на усилията на всички българи

Председателят на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова коментира, че прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка от Европейската комисия (ЕК) за България е огромен успех за страната ни. Пред журналисти в Народното събрание (НС) Атанасова каза, че последният доклад на ЕК е бил по време на управлението на ГЕРБ през 2019 г., предават от БТА.

Оттогава България е в различен механизъм за контрол и оценка. Аз го отдавам на заслугите на много правителства, на много легислатури на Народното събрание, и на усилията на всички българи и обществото. Гордеем се с това, че е отпаднал, надявам се, че ще ни е от полза при приемането ни в Шенген, коментира Атанасова.

Тя каза още, че страната ни е изпълнила всички изисквания за влизане в Шенген и фактът, че отпада мониторингът е още една причина да влезем в шенгенското пространство. Това, че ЕК оценява напредъка на България и Румъния и в годишното си слово председателят на ЕК изрично подчерта готовността ни, ни прави оптимисти, коментира Атанасова.

Тя обясни, че вчера на заседанието на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, министър Калин Стоянов е заявил, че усилията продължават, мигрантският натиск е голям, но българските гранични служби и правителството се опитват по всякакъв начин да докажат пред нашите европейски партньори, че можем да бъдем надеждна външна граница.

На въпрос за законодателната програма във връзка с приемането на страната ни в Шенген, Атанасова обясни, че Народното събрание ще работи извънредно в понеделниците и вторниците. Надявам се следващата седмица част от законите, които изисква Планът за възстановяване и устойчивост, да бъдат приети. Законът за борба с корупцията ще бъде предложен да се разгледа във вторник на извънредното заседание, така че Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) да бъде разделена на две, да има разследващи функции, в този смисъл да изпълним изискванията, които ще ни помогнат и за Шенген, но и са част от изискванията по Плана за възстановяване и устойчивост, обясни Атанасова.

Относно отказа на Австрия, Атанасова коментира, че го отдава на вътрешнополитически аргументи.

Във връзка със срещата на представители на Венецианската комисия с представители на съдебната власт, която се състоя по-рано днес в сградата на парламента при закрити врата, Атанасова посочи, че тези срещи са предварителни и касаят промените на Конституцията.

На 6 и 7 октомври Венецианската комисия ще заседава и ще излезе със становище по отношение на предложенията за промени в Конституцията, които ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС внесоха, посочи Атанасова. Тя уточни, че следващата седмица ще има и мисия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която също е свързана с доклада за мониторинг.

Ние полагаме всички усилия, за да можем да убедим европейските институции, че нямат право повече да налагат политически аргументи за това България и Румъния да не са в Шенген, заяви Десислава Атанасова.

 

Източник Fakti.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *