Доц. д-р Людмил Вагалински: Саркофагът в Поморие е сред най-интересните находки в последно време, които са се случили въобще в българската археология, пък защо не и в европейската. Жалко е, че няма да остане на мястото си като туристическа атракция
Доц. д-р Людмил Вагалински: Саркофагът в Поморие е сред най-интересните находки в последно време, които са се случили въобще в българската археология, пък защо не и в европейската. Жалко е, че няма да остане на мястото си като туристическа атракция
Доц. д-р Людмил Вагалински е роден през 1958 г. Завършва история с профил археология в СУ „Св. Кл. Охридски“. Специализира в Берлин и Мюнхен. Защитава докторска дисертация с тема от римска Тракия. От 2010 г. е директор на Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН. – Доц. Вагалински, археологическите проучвания и разкопки в Поморие започнаха значително по-късно във времето за разлика от други черноморски общини. Каква е снимката на археологическите находки и кои са най-значимите към днешна дата? Срещате ли трудности?
– Най-важното е, че строителните работи, които се извършват сега, заради канализацията и водопроводите по проекта за водния цикъл, дават възможност да се бръкне дълбоко под съвременното ниво на Поморие и да получим историческа информация за миналото на този стар град. Това е много добър шанс и за жителите на Поморие, и за българската археология като цяло. На различни места в кварталите „Св. Георги“ и „Север“ излизат старини, стени, предмети и нареждат пъзел, за да се направи след това една времева историческа картина и се обогатят знанията ни за историята на черноморския град. Сред по-интересните неща е, че имаме културни пластове още от V в. преди Христа, после през елинизма… И това са културни пластове, а не отделни находки, което означава, че това място е било обитавано доста интензивно през този период и е много важно като резултат, а и измества доста по-назад във времето началото на историята на едно от селищата в рамките на Античността. Излизат още крепостни стени, хубави сгради, улични настилки, укрепителни, подпорни стени от различно време, архитектурни детайли, украсата също е интересна. Трудно е за археолозите, защото работят в изключително напрегната ситуация – времето е лошо, сроковете са къси. Хората са изнервени – и строители, и жители. На нас, археолозите, също не ни е лесно. Правим всичко възможно да ускорим нещата, защото основното е да бъде завършен проектът за града. -Намерили сте саркофаг, който все още не е отворен. Разкажете ни повече за него, ще остане ли на мястото си като туристическа атракция?
– Саркофагът е част от некропол в северната част на древния град, а в некропола със сигурност има средновековни погребения, вероятно от 10-12 в. Саркофагът е малко по-ранен, предстои да уточним дали е от 7 или 8 век. Изключително интересна находка, защото този период, ако сме прави, но това са предварителни данни – още не сме го отворили с колегите – това е началото на Средновековието. За Византия – тъй наречените тъмни векове, пък и началните векове на Българското царство. Много малко археологическа информация имаме за този период. Саркофагът е запечатан, от горе има надпис – чете се саркофаг на Теофил или, може би, на Теофилакт. Когато за пръв път го видях беше разкрит първия ред. Сега е излязъл втория ред, трябва да видя какво е изписано, но той е в сграда, вероятно гробница, която сама по себе си е много интересен архитектурен комплекс. Жалко е, че саркофагът няма да си остане на мястото и да се превърне в туристическа атракция, а ще бъде преместен в музея. Държа да повторя, че това е една от най-интересните находки в последно време, които са се случили въобще в българската, а защо не и в европейската археология. Изключително редки са находки с надпис от тази епоха, неотваряни. – Имате ли очаквания за още открития, доц. Вагалински, вашите екипи от археолози продължават да работят в Поморие?
– Вероятно ще има още открития. Напрежението е много голямо. И за общинари, и за археолози, но не археолозите са причина за каквото и да е забавяне, правим невъзможното. – Вие имате предварително сключен договор с общината…
– Да, имаме сключен рамков договор с Община Поморие и правим анекси за всеки допълнително излязъл археологически обект.
– В социалните мрежи се появиха снимки с текст, от който прозира тревогата – да не би покрай проекта за водния цикъл да бъде погребана историята на града. Моля ви да кажете, нарушено ли е законодателството? Визирам закона за опазване на културното наследство.
– Законодателството не е нарушено, не бихме го допуснали. Минават комисии от Инспектората към Министерство на културата. Понякога се преценява дали е необходимо да се промени трасето на строителния обект, а самата архитектура бива графично и фото документирана и нанесена на кадастъра. Взетите решения са винаги в полза и на културно-историческото наследство, и на строежа. На места строителите избързват, овладяхме вече техния първоначален напън да не оставят достатъчно време на археолозите. Съществени нарушения няма. Пак повтарям: водният цикъл е огромен шанс за проучване на Поморие и представителна извадка за ситуацията на града в древността и за неговата историческа топография. Прав сте, че Поморие изостава в това отношение и причините са комплексни, най-вече от субективен характер. Разбира се, пречка са и високите нива на водата, която се вдига все повече вследствие на високите строежи, които се правят в Поморие. И това допълнително затруднява проучванията. – Има ли издадени актове и наложени глоби?
– Мисля, че в началото имаше наложен акт на строителите от страна на Инспектората към Министерство на културата, заради прекаленото им избързване спрямо археолозите, но това даде резултат – да се стиковат добре с археолозите. В аквапарка преди новото кръгово кръстовище на Поморие, който се строи сега, също работят екипи на НАИМ към БАН и откриват много интересни римски погребения и зидани гробове. Колегите работят отлично с инвеститора. Всички находки остават в Поморие и ще бъдат експонирани в историческия музей на града.Интервю на Стоян Тончев
zadkulisite.comСнимки: Мария Панова