Христо Панчугов: Партиите в управлението трябва да започнат да говорят не за компромиси, а за общи решения
Христо Панчугов: Партиите в управлението трябва да започнат да говорят не за компромиси, а за общи решения
Крайно време да се сложи край на разговора през медиите. За пореден път в извор на напрежение се превръщат кадрови промени, вместо да се води по-смисленият разговор дали е необходима реформа на даден вид структури. Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов, преподавател в НБУ, относно разменените остри реплики между лидерите на ГЕРБ и ПП.
„Напрежението се дължи и на необходимостта на Кирил Петков да се разграничи от президента Радев, което той прави по нормалния за него нескопосан начин. (…) Това не е детска градина, нито театър, нито ще свърши работа, нито изглежда толкова мъжкарски, колкото си го представя г-н Петков.“
В момента се случва политически пиар преди всичко друго, който има за цел да пази политическата подкрепа за едната или другата формация, отбеляза още той.
„Продължава да стои усещането, че едните управляват, а другите стоят отстрани, подкрепяйки нещата, които им харесват. Всеки дребен спор би могъл да се превърне в криза, която да сложи край на това управление“, допълни политологът. По думите му, или има обща основа за управление, или някаква мимикрия, която не носи особени ползи. Партиите в управлението трябва да започнат да говорят не за компромиси, а за общи решения, подчерта Панчугов.
„Силно се надявам това разбиране да започне да се промъква в сглобката.“
Правителството не успява да намери кадрите, които са приемливи за другия коалиционен партньор, посочи Панчугов.
Не е възможно да няма механизъм, през който да се правят необходимите структурни промени, смята политологът.
„Кой точно ръководи тези служби, не е единственият проблем. Необходима е цялостна оценка за начина, по който функционират службите за сигурност в България, докъде се простира възможността за влияние върху тези служби.“
С наближаването на местните избори ще се окаже, че двете основни формации са противници по места и това неизменно ще доведе до напрежение сред управляващите, изтъкна още в анализа си Панчугов. Според него ако дотогава се изчистят досегашните недоразумения, има шанс да не се счупи сглобката и да не се стигне до преформатирането ѝ.