Мумифицирани пчели на 3000 години бяха открити в Португалия (СНИМКА)

Мумифицирани пчели на 3000 години бяха открити в Португалия (СНИМКА) - 1

Мумифицирани пчели на 3000 години бяха открити в Португалия (СНИМКА)

Специалисти откриха мумифицирани пчели на почти 3000 години на Югозападния бряг на Португалия, съобщи Физ.орг предава БТА.

Стотици пчели са намерени мумифицирани в пашкули на нов палеонтоложки обект край гр. Одимира, Южна Португалия. Пашкулите са се фосилизирали с изключително рядък метод. Обикновено скелетът на пчелите се разгражда бързо, защото се състои от органичното съединение хитин.

You’ve heard of honeybees. These are mummy bees. https://t.co/SMfTUtNIgN

Степента на запазеност на тези пчели е толкова изключителна, че успяхме да определим не само анатомичните детайли, които определят вида, но и пола и дори запасите от прашец, оставени от майката при изграждането на пашкула“, казва Карлос Нето де Карвальо, научен координатор на геопарка Натуртехо и изследовател в Института „Дом Луиш“ към Факултета по естествени науки на Лисабонския университет.

Учените са идентифицирали четири палеонтологични обекта с висока плътност на вкаменелости от пчелни пашкули, достигащи хиляди на квадрат с размери 1м. Тези обекти са открити между Вила Нова де Милфонтес и Одисейш, на брега на Одимира.

При фосилен архив от гнезда и кошери от 100 милиона години, приписвани на пчелното семейство, истината е, че фосилизация практически не съществува„, казва един от съавторите Андреа Баукон, палеонтолог от Университета в Сиена.

Откритите вкаменени пашкули съхраняват като в саркофаг екземплярите на пчелата Eucera, които така и не са успели да видят бял свят. Това е един от около 700-те вида пчели, които днес все още съществуват в континентална Португалия. Новооткритият палеонтологичен обект показва вътрешността на пашкулите, покрити със сложна нишка, произведена от майката и съставена от органичен полимер.

Съществуват повече от 20 000 вида пчели. Те са важни опрашители, но популациите намаляват значително заради човешка дейност и ефекта от промените в климата.

 

Източник Fakti.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *