Атлетиката видя новa доминация на САЩ и зрелище на пистата
Атлетиката видя новa доминация на САЩ и зрелище на пистата
Неделната вечер сложи край на Световното първенство по лека атлетика в Будапеща, което в рамките на една седмица предложи много емоции с Царицата на спортовете.
Унгарската столица се оказа прекрасен домакин на големия шампионат, въпреки на моменти изгарящо горещото време и няколко леки гафове, които не развалиха празника.
В четвърто поредно Световно първенство САЩ спечели класирането по медали, като показа надмощие не само на пистата, но и в секторните дисциплини.
Американците завършиха с общо 29 медала, от които 12 златни, 8 сребърни и 9 бронзови.
На второ място е тимът на Канада, макар и само с шест медала. „Кленовите листа“ са толкова нагоре заради четирите си златни медала – при мъжете и жените в хвърлянето на чук, в мъжките 800 метра и в мъжкия десетобой. Освен това Канада е с два сребърни медала от мъжкия десетобой и хвърлянето на гюле при жените.
Третото място по подобен начин завоюва Испания със своите четири златни медала, като те дойдоха в една и съща дисциплина – спортното ходене. Иберийците взеха двете дисциплини и при мъжете, и при жените, а освен това имат едно сребро в бягането на 5 километра при мъжете.
Ако говорим обаче за общия брой медали то зад САЩ е Ямайка с 12, а третото място делят Кения и Великобритания с по 10.
Кои са героите на Световното?
Впечатляващо първенство направи американският спринтьор Ноа Лайлс, който изпълни заканата си да спечели три златни медала. 26-годишният бързак от Флорида спечели на 100 метра, на 200 метра и щафетата на 4 по 100 метра.
Новата звезда на американците при жените – Ша’Кари Ричардсън пък е новата кралица в спринта на 100 метра при жените, като спечели и щафетата на тази дистанция.
На 200 метра обаче американките бяха надбягани от ямайската звезда Шерика Джаксън, която защити титлата си от миналата година в Юджийн.
Една от най-големите звезди на Световното бе нидерландката Фемке Бол. Нейно падане в началото на първенството лиши „лалетата“ от медал в смесената щафета, но след това тя се реваншира по най-добрия начин. Първо спечели коронната си дисциплина на 400 метра с препятствия, а след това направи изумителен последен пост, за да донесе триумф в щафетата 4 по 400 метра. Там изненадата бе отпадането на САЩ в полуфиналите след грешка при предаването.
Именно пистата донесе най-атрактивните и оспорвани състезания. Сред най-изненадващите бе бягането на 1500 метра при мъжете, където британецът Джош Кeр изпревари големият фаворит и олимпийски шампион Якуб Ингебритсен (Норвегия). Скандинавецът обаче за второ поредно световно първенство спечели бягането на 5000 метра, на теория по-слабата му дисциплина.
В най-дългите бягания – маратонът и 10 километра, при мъжете титлите отидоха за Уганда, а при жените за Етиопия.
В секторните дисциплини сякаш големите фаворити взеха своето.
Арманд Дуплантис отново е шампион в овчарския скок, въпреки че този път не успя да подобри световния рекорд, след като вече го направи шест пъти.
Олимпийският шампион в скока на височина Джанмарко Тамбери отново бе над всички, а неговият добър приятел Мутас Баршим от Бахрейн, с когото поделиха златото в Токио, остана този път с бронза.
Индия може да се похвали с изненадващ златен медал, след като показа колко силно се работи в сектора за хвърляне на копие. Там триумфира Нирадж Чопра, а среброто отиде за друга нетрадиционна държава – Пакистан с Аршад Надим.
При високия скок на жените украинката Ярослава Магучик остави зад себе си миналата световна шампионка Елеанор Патерсън от Австралия.
В овчарския скок пък за първи път от над 90 години бе поделен златен медал в атлетиката. След идентични успешни опити Нина Кенеди от Австралия и Кейти Мун от САЩ се прегърнаха с еднаква радост.
Сръбкинята Ивана Вулета донесе единственото злато на страната си в сектора за дълъг скок, а в тройният отново над всички бе олимпийската шампионка Юлимар Рохас от Венецуела.