Цените за туризъм в Европа скочиха, но хората не се отказват от пътувания и за 2024 г.
Цените за туризъм в Европа скочиха, но хората не се отказват от пътувания и за 2024 г.
© Reuters
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Бумът на пътуванията след пандемията и високите цени на билетите, които идват с него, не показват признаци на забавяне – поне до средата на 2024 година – въпреки икономическата несигурност и намаляващите спестявания на домакинствата.Докато остават въпроси за това колко дълго още потребителите ще продължат да харчат, авиокомпаниите, хотелите и анализаторите казват, че пътуването остава основен приоритет за разлика от вълната „трябва да го имам“, тръгнала след пандемията от COVID-19 r. и натрупаните заради седенето вкъщи свободни средства.“Хората харчат по-малко за коли или купуват по-малко дрехи, но не се отказват от почивките“, каза Рамон Есталела, генерален секретар на CEHAT, испанска търговска група за ваканционно настаняване, цтиран от „Файненшъл таймс“. Апетитът на българите към далечни и скъпи пътешествия силно расте
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
Инфлацията е проблем, но търсенето расте рязко въпреки по-високите цени: Италианският министър на туризма Даниела Сантанче прогнозира повече от 19 милиона посетители и 10 милиарда евро приходи от туризъм през юли, въпреки горещините и наводненията, Туристическите резервации обаче са намалели с 1% на годишна база до 82 милиона през август. Гърция посрещна 5.76 милиона международни посетители през първите пет месеца на тази година – с една трета повече от година по-рано и надминава нивата отпреди пандемията. Приходите от гръцки туризъм достигнаха 1.75 милиарда евро през май – с една четвърт повече в сравнение със същия месец на 2022 г. Хърватия – от януари най-новият член на еврозоната, прие 2.7 милиона чуждестранни туристи през юни, което е с 2.8 процента повече от миналата година. Картината е също толкова оптимистична в Испания, където министърът на туризма Ектор Гомес приветства „изключителното“ възстановяване, след като 9.1 милиона посетители пристигнаха в страната през юни, което е с 10% повече от миналата година. © Reuters Испания преживя поне три горещи вълни тази година, но туристите се увеличават въпреки жегата. Международните пътувания достигнаха около 90% от нивата преди пандемията тази година, според Международната асоциация за въздушен транспорт. Възстановяването беше водено от посетителите на Южна Европа, идващи от страни с по-хладен климат (въпреки няколкото горещи вълни), и включваше туристи, потеглили за чужбина, предимно американци, а тази група обикновено оставя повече средства, когато пристигне.“Вследствие на пандемията редица хора промениха приоритетите си и се съсредоточиха върху харченето на пари за пътуване“, каза Дан Маккоун, старши партньор в консултантската компания за стратегии L.E.K. Consulting, цитиран от „Ройтерс“.
Това желание може дори да се засили през следващата година, според Amadeus, технологична фирма за анализ на туристическия пазар, чието неотдавнашно проучване показа, че 47% от респондентите от Великобритания, Франция, Съединените щати, Германия и Сингапур казват, че международните пътувания са зависеща единствено от личното им решение категория на разходите с висок приоритет за 2023 и 2024 г. За сравнение, 42% ги класираха като такава категория предходната година.
© Reuters Тези тенденции повишиха тримесечните печалби на туристическите компании: Круизни оператори като Royal Caribbean отчетоха рекордни резултати през последните седмици. Туристическите оператори Booking Holdings и Airbnb съобщиха, че приходите са се увеличили съответно с 27% и 18%, а авиопревозвачът Delta и хотелският гигант Marriott International прогнозират силно бъдещо търсене. Германската авиокомпания Lufthansa каза, че резервациите за останалата част от годината в момента надхвърлят 90% от нивото преди пандемията и летният сезон продължава до октомври. United Airlines разширява полетите си в Тихия океан тази есен с нови до Манила, Хонг Конг, Тайпе и Токио. Като цяло търсенето на пътници в световен мащаб се очаква да нарасне с 22% на годишна база през 2023 г. и с 6% през 2024 г., съобщиха от Moody’s Investor Service в началото на август. Цените на билетите, които в някои случаи са се увеличили с двуцифрени проценти след пандемията, едва ли ще паднат драстично. Лято на самотек: масово завръщане на чужденците няма, българите отиват другадеХейли Бърг, водещ икономист в онлайн туристическата агенция Hopper, каза, че не се очаква пътуващите в Европа и Азия да видят значително понижаване на цените тази есен. Тя очаква цените на самолетните билети по международните маршрути на дълги разстояния да останат високи, докато предлагането надмине нивата отпреди пандемията, търсенето се нормализира и цените на самолетното гориво спаднат допълнително. © Reuters Проблемното място са вътрешните пътувания в САЩ: Краят на ограниченията за тестване на COVID-19 отприщи задържаното търсене от страна на американците за почивка в чужбина. Това създаде претъпкани с американци места в Европа“, обяснява изпълнителен директор на Booking Holdings Глен Фогел пред „Ройтерс“. Средният вътрешен самолетен билет в момента е $246 двупосочно, което е с 8% по-малко от 2022 г., според приложението за резервации на пътувания Hopper. Международните входящи пътувания до Съединените щати през май са нараснали с 26% на годишна база до 5.37 милиона посетители, но все още са с около 20% по-ниски от броя на посетителите преди пандемията през май 2019 г., според Националната служба за пътувания и туризъм на САЩ. „Очаква се растежът да остане по-висок в международен план, отколкото в САЩ и Канада, където виждаме връщане към по-нормалните сезонни модели“, каза финансовият директор на Marriott Катлийн Оберг. Но някои авиокомпании като IAG, собственик на British Airways, казват, че не е ясно дали търсенето може да се поддържа в настоящите обеми. Анализатори предупреждават, че намаляващите потребителски спестявания могат да доведат до спад в разходите, ако инфлацията не намалее.Именно рязкото поскъпване – от 20 до 80 процента – по любимите на туристите места в Европа е водеща тема за гости и бизнеса, който започна да прехвърля на крайните потребители повишените разходи, основно заради цената на енергията.
Проблемът с изкупените билети за атракцииОсвен тълпите от туристи, с които опитват да се справят най-популярните места в Европа, се засилва и един сравнително нов феномен – нелицензирани посредници вдигат цените на билети за музеи, галерии и забележителности в пъти, предлагат нерегистрирани „карти“ за градски обиколки или просто са измамни сайтове. „Ню Йорк таймс“ разказа този месец как те изкупуват почти светкавично билетите за места като Музеите на Ватикана, Лувъра или Айфеловата кула, когато те бъдат пуснати за продажба. Това не само оскъпява почивките и дори отблъсква посетители от някои места, но и принуждава гостите да планират подробно месеци (между 4 и 7) предварително и убива самата идея за спонтанно пътуване (а допитванията сред туристи сочат, че расте броят на тези, които искат просто да потеглят нанякъде по собствен маршрут без особена подготовка).
Тази лятна инфлация създаде главоболия и на Европейската централна банка, която се опитва да охлади поскъпването на полети, нощувки, храна и почивки. Туристическият сектор създава около 4% от БВП на ЕС и косвено подкрепя други 10%, припомни „Файненшъл таймс“. Но и допринася не само за икономическия растеж, а и за инфлацията при услугите (5.6% до юли, т.е. далеч над целта на ЕЦБ за 2% потребителска инфлация и исторически рекорд). © Reuters Измисляне на нови атракции: В парижката опера „Гарние“ превърнаха централната ложа в спалня за само една нощ за двама души, която беше предложена на платформата Airbnb. Ето няколко данни за илюстрация: Accor, най-голямата хотелска верига в Европа с повече от 3 хил. обекта заяви, че е увеличила средната си цена на стаята с 18% през първите шест месеца на тази година спрямо година по-рано. Средната цена на резервациите през туроператора Tui се е повишила със 7% спрямо миналата година, което я връща на печалба за първи път от пандемията. Нейният главен изпълнителен директор каза този месец неотдавнашната гореща вълна и горските пожари в части от Европа „само временно са намалили предишната силна динамика“. Среднопретеглената цена на полетите в Европа тази година се е увеличила с 31.6% спрямо миналата година, според доставчика на данни RDC. Проучване на Европейската туристическа комисия, която подпомага туризма в ЕС, установи, че 41 % (срещу 33 % миналата година) от пътуващите в региона се очаква да похарчат повече от 1500 евро на човек за летни ваканции тази година. ЕЦБ ще обсъжда на 14 септември дали да повиши лихвите и прекъсването за летните отпуски не промени особено нагласите – скъпите почивки ще държат инфлацията висока в услугите, а и изобщо, поне още няколко месеца. В момента изглежда по-вероятно да има поредно вдигане и оскъпяване на кредитирането, въпреки притесненията, че това ще притисне още повече шансовете за растеж на икономиките в еврозоната и ЕС.