3 важни въпроса за парите

Росен Христов: В Европа смятат, че договорът "Булгаргаз - Боташ" е изгоден за България

3 важни въпроса за парите

Без значение дали печелите много или малко, дали умеете да инвестирате, или живеете от заплата до заплата, знанията за парите ще ви помогнат да разбирате по-добре нашия свят и да подобрите качеството си на живот.

Да погледнем например какво има в портмонето – банкноти, монети, дебитни и кредитни карти с виртуални пари. А само като си помислим, че първите пари са били мидички, мъниста и малки късчета метал. Изумително, нали?

Решили са да ги въведат в Древността, след като си дали сметка, че натуралната размяна на стоки не е много практичен начин да поддържаш домакинството и икономиката на страната.

Официално, първите парични средства са измислени от финикийците и оттогава се опитваме да овладеем изкуството на печелене и умножаване на парите.

Ето отговорите на 3 основни въпроса за парите, които всеки трябва да знае, за да е „на ти” с парите:

Какво са парите?

В днешно време парите се определят като финансови средства, които се използват като общоприет начин за обмен и съхранение на стойност в икономиката на дадена страна или регион. Те могат да бъдат представени във формата на банкноти, монети, цифрови записи или електронни средства.

Снимка: iStock

Парите отразяват стойността на труда или ресурсите, изразени в ценови единици, и са посредник в сделки, позволявайки лесното и ефективно изпълнение на търговски операции.

Каква е ролята на банките при управлението на парите?

Банките предоставят услуги за съхранение на пари на клиентите си чрез банкови сметки. Това включва текущи сметки за ежедневни транзакции, спестовни сметки за запазване на пари и сметки с по-високи лихвени проценти за инвестиции.

Банките осигуряват сигурността на парите и лесен достъп до тях, улесняват обмена на средства в различни валути и отпускат кредити, с чиято помощ се постига икономически растеж и развитие.

Защо има частни и държавни банки?

Функционирането на банките се регулира както на ниво държава, така и на ниво международни организации – Българска народна банка, Европейската централна банка, Международния валутен фонд и т.н.

Снимка: iStock

Държавните банки се създават или контролират от държавата и могат да играят роля в поддържането на финансова стабилност и контрол на икономическите процеси. Те могат да бъдат делегирани със задачи като управление на паричната политика и стимулиране на икономическото развитие.

Как се определя стойността на парите?

Това всъщност е най-важният въпрос, който вълнува всички. Кой и кога решава какво можем да купим с 1 лев или 1 евро? Защо казваме, че еврото е по-силно и по-сигурно от лева?

Отговорът на този въпрос ви очаква в новия епизод от поредицата на Nova.bg и Банка ДСК На „ти“ с парите. Разбери повече Тук!

 

Източник Nova.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *