След големите наводнения в Германия: Как действа системата им за ранно оповестяване

В „Здравей, България” на 16 октомври очаквайте

След големите наводнения в Германия: Как действа системата им за ранно оповестяване

Наводненията в Германия от лятото на 2021 г. погубиха 180 живота. След водния ад, залял част от страната, започнаха да се сипят обвинения защо хората не са били предупредени за настъпващата опасност и можело ли е едно по-ранно предупреждение да спаси човешки животи.

Бедствието беше с чудовищно огромни размери. Къщи падаха като кибритени кутийки, а потоци се превърнаха в буйни реки, за да отнесат животи, имущество и спомени. Малко след първоначалния шок дойде въпросът – защо за опасността не е било известено по-рано. Темата е актуална и у нас.

Климатолог: Нужни са ни стратегии за справяне със силни дъждове

Първият тест за национално предупреждение не беше отчетен като особено успешен, но всеки следващ подобрява системата. Доказателство за това е случаят с разхождащата се лъвица около Берлин това лято. И макар лъвицата да се оказа диво прасе и тревогата да беше фалшива, чрез мобилни приложения гражданите бяха предупредени и системата за ранно реагиране се оказа съвсем работеща.

За предупреждението се използва микс от различни информационни канали – медии, предупредителни съобщения чрез мобилни приложения, с обикновени съобщения на телефоните, чрез сирени и информационни табла в градовете.

Германският опит показва, че за добра ефикасност са нужни години работа. В България система за получаване на съобщения при евентуални бедствия и аварии се очаква за пръв път да се тества в края на годината.

 

Източник Nova.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *