„Искам да помогна“: Еди Пенев, който отново се състезава за България

„Искам да помогна“: Еди Пенев, който отново се състезава за България

© Българска федерация по гимнастика

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

Завръщане в националния отбор след 12-годишно отсъствие е рядкост в спорта, но през тази година Еди Пенев го направи. Гимнастикът се състезава отново за България, след като си тръгна от националния отбор през 2011 г., а от 2013 г. беше национал на САЩ.“Офертата винаги беше там. Това е последната фаза на моята кариера. Искам да се състезавам там, където имам най-големи шансове, но в същото време да помогна на държавата, която ме дърпаше. Роден съм в България и съм се състезавал за България преди години“, разказа 33-годишният гимнастик пред „Дневник“.Той заяви, че е имал шанс да се върне и преди това. Пенев е син на бившите гимнастици Мариан Пенев и Юлия Христова, като израства в САЩ. В началото на кариерата си като гимнастик се състезава за България, но след това решава да премине в САЩ, когато влиза в университета Станфорд.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

„Когато отидох в университета, вече беше много трудно да пътуваш, да те няма по няколко седмици и в същото време да учиш. В университета моите съотборници искаха да се включат в националния отбор на САЩ и тогава и аз се включих. Винаги съм имал възможност да се състезавам за България, но тогава беше много трудно съчетаването с училището“, казва Пенев.С поглед към ПарижТой получи разрешение от Международната федерация по гимнастика (FIG) по-рано тази година, а завръщането му в националния тим е повече от успешно. Пенев спечели златни медали на земя в два турнира от Световната чалъндж купа – във Варна и в Осиек.“До някаква степен очаквах подобни резултати, защото преди тези състезания моите тренировки бяха много добри. 4-5 седмици преди тези състезания. Направих добри тренировки, така че не се учудих. Но все пак в тези състезания има много добри състезатели, никога не се знае какво ще стане. Но подготовката ми беше много силна.“ Основната му цел е участие на олимпийските игри в Париж: „Мисля само за това, всеки ден мисля и тренирам за това. Но преди олимпиадата имам две световни купи през септември в Турция и Унгария. На тях искам да пробвам някои неща, които да използвам догодина за квалификацията за олимпиадатаТой беше близо до това да участва за САЩ на предишните игри в Токио, но получи контузия. Пенев казва, че не усеща допълнително напрежение от това, че това е последният му шанс за олимпийски игри.

„Аз съм на най-високото ниво в гимнастиката от 16-годишен и знам, че мисленето ми трябва да бъде, че това е като бонус, не е краят на живота ти, ако не го направиш. Но ако искаш да имаш най-добър шанс, трябва да тренираш като ненормален всеки ден. Трябва да е и умно все пак, но всеки ден. Трябва да знаеш какво правиш и каква ти е целта. Но няма допълнително напрежение. Преди последната олимпиада бях много близо, но се контузих. Така че знам какво е чувството да не успееш заради нещо странично. Просто мисля как да се подготвя, за да имам най-добър шанс“, коментира гимнастикът.

В кариерата си той е късал кръстни връзки на коляното три пъти, но това не го спира.“Идва си от човека. Ако много искаш нещо и ако си в система, където можеш да направиш много добро възстановяване, ако си мотивиран – всичко е възможно. Не е като преди 30 години, когато една скъсана връзка и „край“. Сега има технологии, науката се развива, има много спортисти, които се завръщат след такава тежка контузия и даже са по-добри. Например бразилката Ребека Андраде, която спечели сребро в многобоя на олимпиадата в Токио – тя скъса връзки в коляното три пъти за пет години, но е една от най-добрите гимнастички в света.“ПодкрепаСега за Пенев ситуацията в националния е по-различна, защото в тима е и брат му Кевин. Той се е състезавал за младежкия отбор на САЩ, но избира да представя България. © instagram/eddie_penev Еди Пенев заедно с брат си Кевин „Много по-различно е – той тъкмо започва, а аз съм в края на гимнастиката. Много е различно, но ме мотивира още повече, защото го правим заедно, имаш с кого да тренираш. Надявам се да става все по-добър. Винаги му давам съвет. Той също искаше да има най-голям шанс. Знаеше, че и аз се състезавах за България като по-млад, дърпаше го да играе на големи състезания. А и въпреки че сме израснали в Америка, ние сме българи“, казва Еди Пенев.Извън залатаГоляма страст на Пенев са планините. В последните години той е изкачил 58 четирихилядника в Колорадо, където живее. Започва в началото на пандемията от коронавирус, когато няма къде да тренира.“Аз живея в Колорадо, тук има много планини. Когато започна пандемията, залата беше затворена за 4-5 месеца, нямаше какво да се прави. Тренирах вкъщи, но започнах да излизам навън, защото беше по-безопасно, отколкото около хора. Започнах да ходя в планините, да го използвам за тренировка и когато се върнахме в залата след 4-5 месеца, бях в много добра форма“, разказва Пенев.Той е написал и книга за това, като все още добавя някои неща в нея: „Имаше още някои неща, които исках да сложа в нея. Почти завършено е всичко, имам някои неща да добавя, скоро би трябвало да е готова.“

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *