„Зелено движение“ ще обсъжда дали да се разцепи

„Зелено движение“ ще обсъжда дали да се разцепи

© Юлия Лазарова

Борислав Сандов и Владислав Панев на партийно събитие през 2019 г.

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

Националният съвет на „Зелено движение“ е взел решение да включи в дневния ред на предстоящото си Национално събрание през октомври точка „за закриване на „Зелено движение“, чрез разделяне на две нови партии. За това съобщи в публикация във „Фейсбук“ един от емблематичните членове на партията екоактивистът и бивш зам.министър на околната среда в кабинета „Петков“ Тома Белев като посочва, че предложението е било прието с малко мнозинство (цялата му публикация вижте най-отдолу в текста).Вече втора седмица и на поредно заседание Националният съвет (НС) на партията разглежда констатациите и предложенията в доклад от вътрешно разследване, който установи наличието на „лоши практики“ и „съществени пороци при упълномощаванията“ на делегати при избора на ръководство през декември 2022 г., който беше отменен още тогава. Досега са закрити голяма част от местните организации, в които е имало нарушения. На едно от тези заседания (в петък – 25 август) е била гласувана тази идея.Тъй като датата и окончателният дневен ред за събранието все още не са одобрени е възможно да има и промяна. Белев написа, че „закриването и разделянето по средата на предизборна кампания е политическо безумие и се надявам НС да преразгледа своето решение“.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

Дебатите по доклада и решенията са увеличили натрупаното напрежение в партията, казаха източници на „Дневник“ от формацията.

Така се е стигнало до предложение от страна на съпредседателя Владислав Панев на следващото изборно събрание да се включи точка, която да обсъди бъдещето на партията и евентуалното ѝ разделяне на две, ако недоверието вътре продължи да расте. Това потвърди самия той пред „Дневник“.

Предложението му е било прието с 13 гласа „за“ от общо 25 като то е било подкрепено от цялото ръководство на партията. По информация на източници на „Дневник“ Борислав Сандов и Тома Белев са гласували „против“ включването на точката. Белев потвърждава това и в публикацията си.“Дневник“ не успя да се свърже в понеделник (28 август) със Сандов, а по информация от партията вечерта има ново вътрешно заседание.

Тома Белев изрази надежда пред „Дневник“, че няма да се стигне до гласуване за разделяне, тъй като дневният ред на събрание все още не е одобрен окончателно и докато това се случи, предложението за включването на точката все още може да бъде преразгледано.

Владислав Панев заговори пръв за тази опция преди дни, в случай, че вътрешнопартийните неразбирателствата не могат да бъдат разрешени. И Панев, и бившият съпредседател на формацията Борислав Сандов – т.е. неформалните лидери на двата противопоставящи се лагера в „Зелено движение“ тогава изрично подчертаха, че това би бил най-лошият вариант.

За да бъде взето решение за разделяне, то трябва да бъде получи подкрепата на поне 2/3 от делегатите на събранието. Според източници на „Дневник“ шансовете предложението да събере такава подкрепа са малки.

Жега в „Зелено движение“: ще разцепи ли партията изборът на ръководствоПрез декември миналата година на изборите кой да ръководи партията, за двете съпредседателски места се бориха петима кандидати – лидерите Владислав Панев и Добромира Костова, бившият вицепремиер и министър на околната среда Борислав Сандов, депутатът от 48-ото Народно събрание Албена Симеонова и бившият съпредседател на партията, настоящ депутат Даниела Божинова. Събранието обаче завърши с неуспех, а заради официално съобщеното „установено неспазване на изборния процес“ е била създадена Анкетна комисия, чиято задача бе да установи имало ли е манипулиране на изборите за ръководство. Проверката ѝ приключи в началото на този месец с доклад за констатираните проблеми, които са установени в 7 местни организации (от общо 29).Докладът само увеличи и без това тлеещите конфликти между двата основни лагера – между настоящия съпредседател Владислав Панев и бившия Борислав Сандов и съответно членовете, които подкрепят всеки от тях в движението. Част от тях усилени и заради достъпа до властта през кабинета „Денков – Габриел“.

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *