Грандиозен скандал! Петролни корпорации ползвали фалшиви послания, че защитават околната среда

Грандиозен скандал! Петролни корпорации ползвали фалшиви послания, че защитават околната среда - 1

Грандиозен скандал! Петролни корпорации ползвали фалшиви послания, че защитават околната среда

Корпорациите „Шел“ (Shell) и „Би Пи“ (BP) са сред 12 петролни компании, които са обвинени от авторите на проучване в т.нар. „грийнуошинг“ поради сравнително малкото количество енергия, която произвеждат от възобновяеми енергийни източници, предаде ДПА, цитирана от БТА.

„Грийнуошингът“ е термин, който описва практиките на някои фирми да представят своите продукти или услуги за „екологични“ или „щадящи околната среда“, когато всъщност те не са такива.

Авторите на изследването, което е проведено по поръчка на природозащитната организация „Грийнпийс“ (Greenpeace), са анализирали годишните отчети на англо-нидерландската петролна и газова група „Шел“, на британската корпорация „Би Пи“, както и на още 10 европейски компании от енергийния сектор.

„Шел“ е генерирала само 0,02 на сто от енергийните продукти, които произвежда, от възобновяеми енергийни източници, а „Би Пи“ – 0,17 на сто, се посочва в проучването. Авторите му са открили, че инвестициите на компаниите в „зелена“ енергия са само малка част спрямо вложенията в добива на изкопаеми горива, които при „Би Пи“ са достигнали 97 на сто от всички вложени средства. През миналата година британската компания дори е ограничила инвестициите си в „зелена“ енергия спрямо нивата им през 2021 г.

„Шел“ от своя страна е насочила 91 на сто от общите си инвестиции към добива на изкопаеми горива, отбелязват авторите на изследването.

„Грийнпийс“ обвинява големите петролни компании в „грийнуошинг“ и посочва, че в годишните си отчети „те надълго и нашироко акцентират върху инвестициите си във вятърна и слънчева енергия“, а на практика тези вложения не са съществени.

Авторите на изследването посочват, че „Би Пи“ е показателна за компаниите, които „безкрайно повтарят едни и същи неясни цели за постигане на устойчиво развитие“ в отчетите си.

Енергийните корпорации, чиито годишни отчети са разгледани, са поели публичен ангажимент да постигнат при дейността си „нулеви нетни емисии“ на вредни парникови газове до 2050 г., но нито една от тях не е разработила последователна стратегия за постигането на тази цел. Нещо повече, по-голяма част от тези компании планират да запазят обема на добива си на петрол и на природен газ поне до 2030 г. или дори да го увеличат, се отбелязва в проучването.

 

Източник Fakti.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *