Георги Тумпалов бе отличен от международно признати учени и творци със златен медал и сертификат за иновации в бизнеса
Георги Тумпалов бе отличен от международно признати учени и творци със златен медал и сертификат за иновации в бизнеса
По повод Деня на будителите, Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит отличиха изтъкнати личности за постижения в областта на науката, културата и иновативния бизнес.
Тази година, в галерия „СЕЗОНИ” на Дома на културата в София, създателят на Замъка „Влюбен във вятъра” Георги Тумпалов бе официално признат за лидер в областта на мениджънта. Той бе удостоен от Съвета на европейската научна и културна общност със званието „Почетен посланик на иновативния бизнес”, придружено със „Златна монета”.
Номинацията за „Златна монета” и званието „Почетен посланик на иновативния бизнес” за Георги Тумпалов са направени от 180 международно признати български учени и творци, които вече притежават златно отличие за култура, наука и иновативен бизнес. Само притежателите на златното отличие имат правото и възможността да номинират следващия, който ще получи почетния знак.
Златната монета се изработва в Монетния двор на България , тя е с двустранно 24-каратово златно покритие. На лицевата страна е изобразена отворена книга, като символ на прогреса, а от другата страна са подредени красивите букви на Глаголицата.
В рамките на церемонията бяха връчени общо 5 награди. Едната за наука на проф. д-р Васил Колев – български учен от БАН, на Академичния симфоничен оркестър, на Биг бендът на Българското национално радио. Последният приз е за столичното училище „Елисавета Багряна”.
Носители на Златната монета от предишни години са акад. Антон Дончев, акад. Дамян Дамянов, Райна Кабаиванска, Силви Вартан, проф. Стефан Данаилов и други представители на българския научен и културен елит.
Личността на рицаря Георги Тумпалов не случайно е поставена сред заслужилите престижното отличие, това е израз на признание от българските общности. То се дава за изключителен принос към България, просветата, историята и съхраняването на родовата памет, сподели Росица Златанова, председател на Съвета на европейската и културна общност.
Първият ръкописен препис на „История славянобългарска“ бе направен в Замъка „Влюбен във вятъра“ край Равадиново, но вече се намира при българите в Одрин, Турция. Собственикът на Замъка Георги Тумпалов предаде преписа на отец Александър Чакърък, свещеник в българската църква „Св. вмч. Георги“.
Над 20 хиляди души вече са се включили в преписването на История славянобългарска“ в Замъка. След първия препис последва втори, а после и трети, които също ще бъдат дарени на български културни и духовни институти.
Само във „ Влюбен във вятъра” посетителите могат да изпитат емоцията на подвига и саможертвата на Васил Левски при създаването на тайните революционни комитети на България. Във възстановката на ритуала на полагане на клетвата на Апостола до момента се участвали над 10 000 гости на Замъка.
„Влюбен във вятъра“ е единственият новопостроен замък в Европа и уникален за България и света. През последните години той спечели множество международни отличия, с които успя да повиши туристическия рейтинг на страната ни. Замъкът работи като атракцион за посетители от всички континенти и наскоро бе класиран на трето място сред най-красивите замъци в Европа от Европейската комисия по туризъм в Брюксел.