Гвоздейков за авиоинцидента: Загиналият пилот е предприел сериозен риск
Гвоздейков за авиоинцидента: Загиналият пилот е предприел сериозен риск
Основната причина за инцидента с хеликоптера край Гърмен е почти нулевата видимост и загубата на ориентация от страна на пилота. Това каза в предаването „Неделя 150“ на БНР министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.
Към 7:30 часа сутринта преди излитането е имало сериозна мъгла, добави министърът.
По думите на Гвоздейков пилотът е предприел сериозен риск при излитането в тази ситуация и инцидентът е можел да бъде предотвратен. Цялата информация е насочена към това, че доста рисково излитане в такава обстановка е предприел пилотът, каза министърът.
Той добави, че за да лети хеликоптер от този тип, са необходими добри метеорологични условия, каквото не е имало в петък сутрин.
Хеликоптерът от гражданската авиация, е пръскал срещу вредители. Той е излетял от село Гърмен в петък сутрин. Хеликоптерът и тялото на загиналия пилот бяха открити в петък в пропаст, дълбока около 50 метра, близо до село Гърмен.
Само 5 метра височина не са достигнали на пилота, за да оцелее, според експертите, които вчера бяха на оглед на мястото на авиокатастрофата. Предполага се, че в мъглата той се е блъснал в дърво.
В коментар за прекратената концесия на нефтеното пристанище „Росенец“, Гвоздейков допусна да бъдат предявени претенции от бившия концесионер „Лукойл“.
„Ние сме изпълнили закона. Към момента пристанището функционира нормално, разтоварват се танкери с петрол. Но конкретно за претенциите от страна на „Лукойл“ аз не мога да отговоря. Това може би ще се решава на ниво ЕК или Европейски съд, нямам представа“, каза транспортният министър.
Той коментира и изграждането на трети мост над река Дунав, за който на 20 септември правителствата на България и на Румъния подадоха формуляра за предпроектно проучване и кандидатстване за финансиране от Европейската комисия (ЕК). По думите на министъра около 1,4 млн. евро ще бъде сумата, която трябва да плати страната ни за трети мост на река Дунав.
Министърът на транспорта заяви, че инициативата за строителството е от двете страни.
„Ние кандидатстваме за 50 % финансиране от ЕК“, каза той. Според него проектът ще бъде реализиран, защото геополитическата обстановка в региона е катализатор за това.