Австралия обяви официално формирането на метеорологичния феномен „Ел Ниньо“ (ВИДЕО)
Австралия обяви официално формирането на метеорологичния феномен „Ел Ниньо“ (ВИДЕО)
Австралийското бюро по метеорология обяви официално във вторник формирането на феномена „Ел Ниньо“, обикновено свързан с повишаване на температурите и значителни засушавания, които вероятно ще доведат до опустошителни горски пожари, съобщи АФП.
Карл Браганза, ръководител на отдела за мониторинг на климата в Австралийското бюро по метеорология, каза, че в Тихия океан се е появил феноменът „Ел Ниньо“, който съвпада с необичайната пролетна гореща вълна, която в момента засяга Източна Австралия.
Наводненията в Чили: Спасиха животни по въздуха (ВИДЕО)
Д-р Браганза потвърди, че това метеорологично явление ще допринесе допълнително за затоплянето на океаните, които изпитват рекордни температури от април. „Това южно лято ще бъде по-горещо от средното и със сигурност по-горещо от последните три години“, каза той.
През юли Световната метеорологична организация (СМО) оцени шансовете явлението да се формира през втората половина на 2023 г. на 90%.
„Пристигането на „Ел Ниньо“ значително ще увеличи вероятността от подобряване на температурни рекорди и предизвикване на по-екстремни горещини в много региони на света и в океаните“, подчерта генералният секретар на СМО Петери Таалас в бюлетина.
Опасни горещини измъчват Франция
„Ел Ниньо“ се появява средно на всеки две до седем години, а епизодите обикновено продължават девет до дванадесет месеца. Това е естествено климатично явление, свързано с повишаването на температурите на океанската повърхност в централната и източната част на тропическия Тихи океан. Настоящият епизод „обаче се развива в контекста на климат, модифициран от човешки дейности, уточни СМО.
„Ел Ниньо“ обикновено се свързва с повишени валежи в части от Южна Латинска Америка, южните Съединени щати, Африканския рог и Централна Азия. Може да причини тежки суши в Австралия, Индонезия, някои региони на Южна Азия и Централна Америка. От друга страна, топлите му води могат да подхранват урагани в централната и източната част на Тихия океан, докато забавят образуването на урагани в Атлантическия басейн.