Пътуването по единствената магистрала до морето не е леко, но пък и няма скоро да се оправи

Пътуването по единствената магистрала до морето не е леко, но пък и няма скоро да се оправи

© Надежда Чипева, Капитал

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното с бюлетина в 17 часа. Всеки ден, директно в имейла Ви.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

По пътя за морето през лятото преминават милиони автомобили, задръстванията се увеличават с всяка година, катастрофите – също, но съществена промяна скоро не се очертава. Това сочат данни, получени от „Дневник“ от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“, в края на летния сезон през тази година.Докато достъпът до Северното Черноморие е затруднен от продължаващия десетилетия строеж на магистрала „Хемус“, то Южното Черноморие е доста по-достъпно – магистрала „Тракия“ е основната пътна артерия за него, а нерядко и за курортите и градовете северно от Стара планина. Пътят, който беше завършен изцяло преди точно десет години, обаче създава множество проблеми на шофьорите с тежкия автомобилен трафик, участъците с увредена настилка, честите ремонти и многобройните пътни инциденти. Както и с пътуващите без ограничение камиони, които не само усложняват движението, но и често увреждат тежко асфалта, особено през лятото. Проверка на „Дневник“ показа, че засега по-сериозни ремонти или разширяване на пътя не се планират и ситуацията вероятно ще остане без промяна и следващото лято.Пътуването не е дълго, освен ако …. не еВ последните години септември остава месец на интензивно пътуване до морето, въпреки идването на есента. Макар за повечето българи сезонът на ваканциите да приключва с началото на учебната година, „отскачанията“ до Южното Черноморие обикновено продължават заради приятното време и опразването на плажовете.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

Според приложението „Гугъл Мапс“ 380-те километра до Бургас отнемат 3 часа и 31 минути с автомобил по магистралата. В активния сезон времето често се удължава заради трафика. Най-тежкият период обичайно е в петък – от ранния следобед до късно вечерта, заради тръгващите на път след работа. През юли често се образуваха колони между София и Пловдив, в които чакането продължаваше повече от два часа. В посока от морето към столицата, очаквано, трафикът се усилва в неделя привечер. Пътят е натоварен до късно – често и след полунощ, тъй като част от шофьорите използват до последно възможността за плаж и оставят пътуването за нощта.

При настояща средна цена на дизела от 2.86 лв за литър, пътуването в едната посока би струвало 65.21 лв. при разход от 6 л. на 100 км. С бензинова кола, изразходваща 9 л. на 100 км, отиването до Бургас скача на 97.13 лв. Традиционно най-евтино е на газ, като дори увеличеният с литър разход спрямо бензина, показва крайна стойност от 45.22 лв.

Пътуването с автобус отнема в нормална ситуация около пет часа и половина, а цената на билета на повечето превозвачи е 31-32 лв в посока.Най-бързото пътуване с влак, ако бъде спазено разписанието, е 5.54 ч., като редовната тарифа е 24 лв за първа класа и 19.20 лв. за втора в посока, като са възможни различни отстъпки.Все още има и евтини самолетни билети по дестинацията София – Варна, като в в разхода на време трябва да се впише и изискването за по-рано пристигане на терминала преди отпътуване.Трафик + катастрофи = проблемСпоред информация от регионалния министър Андрей Цеков през лятото през една точка от магистрала „Тракия“ минават близо 105 хил. превозни средства на ден.Според данни от Агенция „Пътна инфраструктура“ от началото на юни до 21 август са регистрирани 1 905 657 преминали превозни средства в двете посоки през преброителния пункт при 24-ти км, в района на Вакарел. В района на Щърково, област Пазарджик, те вече са над 2 млн, а тези, преминали при 210-ти км в област Стара Загора са 1.2 млн.Със завръщащия се трафик в годините след епидемията от COVID-19 постепенно се увеличават и катастрофите. По данни на МВР за летния сезон на 2020 г. (от юни до септември вкл.) общо пътнотранспортните произшествия на магистралата са 297. Това е 46.2% от станалите през цялата година 642 произшествия, при които са загинали 19 и са ранени 135 души.Тенденцията в четирите летни месеца да са почти половината катастрофи на аутобана годишно продължава и през 2021 г. когато за летния сезон са 374, а за цялата година общо 791 с 18 загинали и 187 ранени. От данните прави впечатление, че на построените участъци от магистрала „Хемус“ катастрофите не достигат дори половината от тези на „Тракия“ – 381 за цялата година с 5 загинали и 47 ранени, което може да се обясни и с чувствително по-малката дължина на съоръжението. За „Струма“ и „Марица“ инцидентите са още по-малко. !function(e,n,i,s){var d=“InfogramEmbeds“;var o=e.getElementsByTagName(n)[0];if(window[d]&&window[d].initialized)window[d].process&&window[d].process();else if(!e.getElementById(i)){var r=e.createElement(n);r.async=1,r.id=i,r.src=s,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,“script“,“infogram-async“,“https://infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“); За 2022 г. МВР не публикува годишни данни, но катастрофите през летните месеци са 382, а от началото на годината до октомври са 682 с 21 загинали и 188 ранени, т.е. се увеличават в сравнение със същия период на 2021 г.От началото на тази година до края на юли загиналите на Тракия са 9, ранените 174, а катастрофите 464. Произшествията се увеличават с 19 в сравнение с 2022 г., ранените са 78 повече, а загиналите – 4 по-малко.

Броят на катастрофите само от юни до 21 август е 256, като за юни и юли показателите са най-високи за последните 4 години.

Ще има ли разширениеЕдин от основните проблеми на магистралата е нуждата от разширение. „Капацитетът на тази магистрала за основна пътна артерия отдавна е изчерпан и не може да поеме трафика към морето“, заяви наскоро Андрей Цеков. През 2017 г. тогавашният премиер Бойко Борисов заяви, че планира след като заработи тол системата, държавата да разшири магистралата с по лента в посока между София и Пловдив.За момента работата по този проект изглежда в неясното бъдеще. От агенция „Пътна инфраструктура“ съобщиха за „Дневник“, че „във връзка с планиране на инвестиционните намерения за разширяване на трасето на АМ „Тракия“ в участъка София – Пловдив (от км 0+000 до км 156+284) през юли тази година е обявена обществена поръчка за извършване на оценка на въздействието върху пътната безопасност на отсечката“. Оттам уточниха, че това е първата изискуема процедура.На 8 август са отворени шестте постъпили технически оферти, а на 14 август са отворени и ценовите предложения на участниците. Тръжната комисия продължава своята работа и предстои класиране и решение за избор на изпълнител, посочват от агенцията. Предвид настъпващия зимен сезон, работата по пътя е малко вероятно да започне преди следващата година.Предстоят ли по-големи ремонтиДо края на 2023 г. на автомагистрала „Тракия“ ще се изпълняват текущи ремонти за осигуряване на безопасността на движение, свързани с изкърпване на компрометирани участъци, подновяване на маркировката и възстановяване на повредени при катастрофи ограничителни системи. При извършването им не е планирано ограничаване на трафика, съобщиха за „Дневник“ от пътната агенция.До края на тази година се предвижда и обявяване на обществени поръчки за избор на изпълнители на основния ремонт на тунел „Траянови врата“ и осъществяването на строителния надзор. Тунелът е в експлоатация от 1985 г., като последните по-сериозни ремонти са през 2000 г. Оттогава до момента в тунела са извършвани текущи дейности, свързани с осигуряване безопасността на движение.Процедурата за ремонт на тунела трябваше да бъде задвижена още през първото тримесечие на 2022 г., според плановете на пътната агенция.

Пътувалите по магистралата след Стара Загора в посока Бургас със сигурност са установили неравностите в активната лента, които много наподобяват онези, които имаше в участъка между Чирпан и Стара Загора.

Десетки километри асфалтът е на вълни, най-вероятно от движението на тежкотоварните автомобили, което продължава без ограничения през лятото. Така пътуването може да бъде затруднено и от катастрофа на тир, каквито имаше няколко това лято. При един от случаите участъкът между Ямбол и Карнобат беше затворена за 14 часа, след като камион премина в насрещното платно, блъсна три коли и разсипа товара си – метални отпадъци за скрап, на платното.Отсечката от Стара Загора почти до Ямбол също е проблемна и прави пътуването некомфортно, тъй като автомобилът се тресе постоянно.През тази година вече бившият шеф на Агенция „Пътна инфраструктура“ Венцислав Ангелов заяви, че 100 километра от 668-те построени от магистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Марица“ се нуждаят от основен ремонт.Участъкът между Чирпан и Стара Загора вече бе ремонтиран основно през 2020-2021 г. заради вълни по асфалта, като за ремонта на държавната компания „Автомагистрали“ бяха платени близо 200 милиона лева, като впоследствие се оказа, че няма гаранция. През юни 2021 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ установи, че в ремонта са вложени некачествени и несъгласувани с Института за пътища и мостове материали.В края на 2022 г. служебната власт в лицето на вътрешния министър Иван Демерджиев и регионалният Иван Шишков обяви, че поетапно всички магистрали ще бъдат изследвани за това дали в тях са вложени материалите, за които е платено. Бяха представени проби, взети от настилките на лот 2 (Стара Загора – Нова Загора) и 3 (Нова Загора – Ямбол) на магистрала „Тракия“. Това са първите участъци, строени при кабинета „Борисов 1“.Според представените данни пробите от настилката показват, че всички пластове са с по-малка дебелина от нормативно определената и посочената в проекта. Например при най-горния износващ пласт асфалт там, където изискването е за 40 мм, пробата показвала 36 или 33 мм в активната и в изпреварващата ленти. Заключението от проверката е, че от лот 2 липсват 12,5% от материалите за пътя, което, отнесено към стойността на участъка, било 17.5 млн. лв. От лот 3 липсвали 17.5%, което струвало 23,6 млн. лв.Шишков и Демерджиев обясниха, че няма как да има последици за строителите на двата участъка – „Трейс Груп Холд“ и гръцката „Актор“, тъй като гаранциите за пътната част са изтекли още през 2017 г.От „Трейс“ коментираха, че асфалтът е не повече от 10% от стойността на която и да е магистрала и подобни сметки за липсващи материали са силно манипулативни.

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *