Прокуратурата „сапуниса“ в съда Васил Божков: руски връзки, мейли с Пригожин, бизнес в Крим
Прокуратурата „сапуниса“ в съда Васил Божков: руски връзки, мейли с Пригожин, бизнес в Крим
Прокурорът изнесе данни за връзки на Божков с Русия и загиналия лидер на „Вагнер“ Евгений Пригожин. „От компютър с електронна поща на Васил Божков става ясно, че обвиняемият е имал бизнес отношения с руския гражданин Евгений Пригожин и редица други руски граждани, санкционирани след анексията на Крим“, каза прокурор Ангел Кънев, цитиран от БНТ. По думите на прокурора хазартният бос поздравил Руската федерация с присъединяването на Крим през 2014 г. и е изразил желание да инвестира там. Отново според обвинението, Васил Божков притежавал 51% от хазартна фирма в Крим, която била директно свързана с Евгений Пригожин, уточнява „Сега“.
Софийският градски съд гледа мярката за неотклонение на Васил Божков, съобщава БНТ.
По-рано днес прокуратурата поиска постоянен арест спрямо бизнесмена, който над три години и половина се укриваше в чужбина, по т. нар. „хазартно дело“, от което всъщност започнаха проблемите на Божков с правосъдието.
В съдебната зала прокурор Ангел Кънчев изнесе данни за връзки на Божков с Русия и загиналия лидер на „Вагнер“ Евгений Пригожин, пише News.bg.
„От компютър с електронна поща на Васил Божков става ясно, че обвиняемият е имал бизнес отношения с руския гражданин Евгений Пригожин и редица други руски граждани, санкционирани след анексията на Крим“, посочи той.
По негови думи бизнесменът поздравил Руската федерация с присъединяването на Крим през 2014 г. и изразил желание да инвестира там.
Държавното обвинение твърди, че Божков притежавал 51% от хазартна фирма в Крим, която била директно свързана с Евгений Пригожин.
Божков се изправи пред съда 24 часа след завръщането си от Дубай , пише БНР.
По т.нар. „хазартно дело“ през януари 2020 г. бяха задържани няколко души, включително и бивш шеф на вече закритата Държавна комисия по хазарта.
Вчера, след като пристигна с редовен нискотарифен полет от Дубай и след кратък преглед в МВР болница, Божков прекара няколко часа в прокуратурата, където лично и в присъствието на адвоката му Георги Гатев му е било повдигнато обвинение, по което се иска и постоянният арест, че фирмите му не са плащали до 2020 г. данъци за 700 милиона лева – т.нар. „хазартни такси“, което е ощетило държавния бюджет.
Снощи на Васил Божков е било повдигнато и второ обвинение – за подбудителство за четири убийства, едното от които е свързано с атентата срещу Алексей Петров през 2015 г.
„Прокуратурата може да иска каквото си иска“, каза Божков в началото на заседанието. Адвокатът на Божков Георги Гатев не е съгласен с искането на прокуратурата.
Според държавното обвинение има достатъчно доказателства, че Божков е извършил престъпленията, за които е обвинен. Освен това, отново според прокуратура, ако е на свобода, може да се укрие. Обвинението посочи факта, че Божков не е бил намерен на нито един от адресите, които са известни. Освен това срещу него е имало и процедура по екстрадиция.
Голяма част от фирмите са свързани с руски граждани, подчертава „Свободна Европа“
Очевидно е, че се е крил доста време, имал е значителен финансов ресурс, добавиха от държавното обвинение. „От 2010 г. е структурирал организация от фирми, но и десетки в офшорни зони. Парите били управлявани от компании в Швейцария. Голяма част от фирмите са свързани с руски граждани“.
По делото има компютърна експертиза, която показва, че са ползвани имейли, през които е минавала комуникация с Русия, в т.ч. с Евгений Пригожин. Част от комуникацията показва и намерения за развиване на хазартна дейност в анексираната част на Крим, беше посочено на заседанието.
В мейлите има информация и за комуникация с бивш шеф на „Роснефт“ Алексей Гарбер и други лица, които са в санкционен списък на ЕС.
Намерени са данни за комуникация и с Грузия, където са намерени доказателства за връзка с местната национална лотария.
Проблемите на Божков започнаха в края на 2019 г
Проблемите на Божков с властта започнаха в края на 2019 г. Тогава Специализираната прокуратура, която по-късно беше закрита, съобщи, че е образувала досъдебно производство за изнудване след получаването на сигнал, свързан с хазартната дейност на Божков.
По-късно само в рамките на шест месеца той се оказа с общо 18 обвинения, сред които такива за ръководство на организирана престъпна група, сформирана с цел изнудване, принуда, данъчни престъпления, пране на пари и длъжностни престъпления.
Това накара Божков да избяга в Дубай, откъдето той отправи многократно обвинения срещу тогавашния премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов, както и срещу други фигури от ГЕРБ.
Във връзка с тези обвинения Владислав Горанов беше санкциониран по глобалния закон „Магнитски“ за корупция. След съобщението за това от държавното обвинение казаха, че твърдения за действия на Горанов се разследват.
Тогава Божков даде пресконференция чрез видеоконферентна връзка, на която описа детайли за случаите, в които твърди, че е плащал подкупи на политици.
През 2021 г. самият Васил Божков беше санкциониран по глобалния закон “Магнитски”.