„Казват, че не са расисти“: как крайнодесният екстремизъм проникна в португалската политика

„Казват, че не са расисти“: как крайнодесният екстремизъм проникна в португалската политика

© European commission (audiovisual service)

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

Чега“, третата по големина партия в Португалия, внесе токсичен расистки и антимигрантски наратив в политиката на страната, но категорично отрича да е крайнодясна, предпочитайки да бъде определяна като популистка партия, пише „Евронюз“.През 2019 г. новосформираната дясна политическа партия „Чега!“ – което може да се преведе буквално като „Стига!“ – спечели едно място в португалския парламент. Приблизително три години по-късно, на общите избори през 2022 г., тя умножи този резултат, спечелвайки общо 12 места, след като получи 7.2% от гласовете.Това беше удивителен възход за толкова млада и противоречива партия, която бързо се вмъкна в по-широкия пейзаж на европейските популистки и десни партии, ухажвайки крайнодесните с възгледите си срещу мигрантите, ЛГБТК+ общността и мюсюлманите, но винаги отказвайки да бъде описвана като такава.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

„Беше наистина огромен шок“, каза активистката Катарина Виегас пред „Евронюз“. „Хората не бяха доволни от икономическата ситуация в страната, след това дойде COVID – „Чега“ запълни празнината между обещаното от правителството и това, което не можаха да изпълнят, а медиите нормализираха техния крайнодесен наратив“, добави тя.Възходът на партията изненада и много наблюдатели извън Португалия. „Има много хора, които не осъзнаваха, че в Португалия има толкова голяма крайнодясна сцена, защото исторически, от края на Салазар (през 1974 г.), това всъщност не е било така“, коментира Хайди Бейрих, съосновател на Глобалния проект срещу екстремизма (GPAHE), пред „Евронюз“.“Изглеждаше, че Португалия се противопоставя на тенденцията, която се наблюдаваше на места като Италия, Швеция, Франция и т.н.“, добави тя. Край на санитарния кордон: Десни и крайнодесни в ЕС вървят към съюз, ключът е в МелониНо тогава дойде „Чега“, сега третата най-популярна партия в страната, с реалистичен шанс да влезе в правителството в бъдеще.“Чега“ е дълбоко антиимигрантска, антиромска, анти-ЛГБТК партия“, коментира Бейрих. „Те демонизират имигрантите. Тяхното ръководство, включително техният харизматичен лидер Андре Вентура, са казвали ужасни неща за ромите, наричайки ги проблем за сигурността – наред с други неща“, добави тя.GPAHE наскоро добави „Чега“ към списъка си с групи на омразата и екстремизма в Португалия. В списъка има 12 други групи, включително по-стари партии, които датират от преди „Чега“, каза Бейрих, но те никога не са постигнали изборния успех на „Чега“.Но решението „Чега“ да бъде включена в списъка на екстремистките партии се оказа противоречиво в Португалия, където партията настоява да бъде смятана за популистка, а не за крайнодясна. „Евронюз“ се свърза с „Чега“ за коментар, но не получи отговор.“Те казват, че не са расисти““Има известни разногласия сред учените за това как да бъде описана „Чега“. За момента моето мнение е, че „Чега“ е популистка радикална дясна партия, а не екстремистка дясна партия“, каза Катя Морейра де Карвальо, изследовател на екстремизма, тероризма, психологията и политиката в университета в Порто, пред „Евронюз“.“Това е така, защото „Чега“ очевидно има популистка програма, тъй като разглежда „чистите хора“ като опозиция на „корумпираните елити“, добави тя. „Освен това „Чега“ поддържа нелиберални възгледи и целта ѝ е да установи този вид нелиберална демокрация в Португалия.“

Крайнодесните искат да премахнат всяка форма на демокрация и прибягват до насилие, за да преследват целите си, смята Де Карвальо. „За момента това не е направено от „Чега“, нито ми се струва, че ще се случи в близко бъдеще.“

За някои разликата е само във външния вид.“Те определено са крайнодесни, техният наратив е крайнодесен, но изглеждат като популистка партия“, каза Виегас. „Те казват, че не са расисти, Португалия не е расистка, представят се за защитници на онези, които се чувстват недоволни от настоящата ситуация в страната, представят се като жертви на системата. И това отеква сред хора, които не биха се смятали за екстремисти“.Де Карвальо отбеляза, че откакто „Чега“ получи първото си място в парламента през 2019 г., „престъпленията от омраза и речта на омразата нарастват в Португалия“.“Преди това, през 2018 г., проучване, проведено от Евробарометър, показа, че Португалия е на второ място в Европа сред страните с най-положително мнение за интеграцията на имигрантите, като около 80% от хората я смятаха за положително нещо“, добави тя.Въпреки че публично отхвърля идентичността на крайнодясна партия, харизматичният лидер на „Чега“ Вентура се присъединява към лидерите на подобни популистки и крайнодесни партии в Европа, като италианеца Матео Салвини – ръководител на партията „Лига“ – Марин Льо Пен във Франция и лидерът на испанската партия „Вокс“ Сантяго Абаскал.Крайнодесните „не присъстваха в основната политика в Португалия преди „Чега“, потвърждава Де Карвальо.

„Португалия дори беше смятана за пример за успех в това отношение, някак си имунизирана срещу крайната десница. Но в днешно време, освен нарастващата подкрепа на „Чега“, ние сме свидетели на нормализиране на възгледите на „Чега“ в основните десни партии“, продължи тя.

„Например, лидерът на най-голямата опозиционна партия каза наскоро, че Португалия трябва да търси имигранти, които могат да си взаимодействат по-добре с португалския народ. С други думи, той има предвид да има изключващи мерки за прием на имигранти, за отваряне на вратите за тези, които видимо са подобни на португалците, и затваряне на вратите за други“, добави тя.“Това е в съответствие с политиката, застъпвана от „Чега“. И за мен това е много тревожно, защото увеличава поляризацията и доближава умерените десни партии до радикални популистки десни политики и границите между тях могат да станат все по-трудни за очертаване“.

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *