Европарламентът замрази преговорите за миграцията
Европарламентът замрази преговорите за миграцията
© Reuters
Словашки полицай охранява незаконно влезли в страната мигранти, които очакват да бъдат регистрирани, за да могат да останат в ЕС докато се гледат молбите им за убежище
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното с бюлетина в 17 часа. Всеки ден, директно в имейла Ви.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Европейският парламент спря в сряда преговорите за приемане на новото законодателство за миграцията, които води със страните членки, заради липсата на съгласие между тях. Решението идва седем месеца преди разпускането на Европейския парламент за провеждането на следващите избори в началото на юни.Според европейските правила, след като Европейската комисия направи законодателно предложение то трябва да се приеме от Европейския парламент и от страните членки, преди да стане закон.Поводът е липсата на обща позиция на 27-те по предложения регламент за разпределение на отговорностите в кризисни ситуации, която не позволява процесът по приемането му да продължи. Регламентът е последната ключова част от пакета, която не е съгласувана. Той се отнася до мерките за подкрепа на страните с външни граници, изправени пред наплив в броя на търсещите убежище.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
Председателят на контактната група на Европейския парламент за политиката по миграция Елена Йончева съобщи, че решението за замразяване е било взето след среща с пет държави, сред които председателстващата в момента Съвета на ЕС – Испания. Миналата година те, като тогавашни и бъдещи председателстващи Съвета, подписаха пътна карта за приемане на законодателството, която предвиждаше процесът да приключи преди идното лято.“Въпреки че преговорите по по-голямата част от законодателните предложения в Новия пакт за миграцията и убежището напредват със стабилни темпове, със съжаление научихме, че усилията на председателството да постигне мандат за преговори на Съвета относно регламента за кризите са в застой“, заяви Йончева, която е председател на групата на докладчиците по различните законодателни досиета в миграционния пакет в Европарламента.Тя обясни, че регламентът е „ключов елемент от миграционния пакет“ и без него, преговорите по останалите части от законодателството не могат да продължат.Кризисният регламент установява механизъм за подкрепа на държавите членки, изправени пред внезапни кризисни ситуации. Той предвижда и по-дълги срокове за регистрацията на молби за убежище, получени по външните граници на ЕС, възможност за понижаване на стандартите за настаняване и грижи, както и разрешава задържането в приемни центрове в близост до границата в продължение на повече от 12 седмици, кандидати за убежище.Един от най-спорните текстове позволява на граничните държави да поставят на пауза граничните проверки на мигрантите, когато са изправени пред „кризисни“ условия.
„Докато Съветът не съгласува преговорната си позиция, ние не можем да започнем диалог между институциите с оглед постигане на компромисно споразумение“, се казва в изявление на Европейския парламент, публикувано в сряда вечер.
Решението на парламента е форма на натиск спрямо страните членки да постигнат компромис още този месец, преди да стане физически невъзможно пакетът да бъде приет преди европейските избори.“Това не е решение, което сме взели с лека ръка, но е необходимо. Досиетата на Пакта са взаимосвързани и постигането на напредък по някои предложения, а не по други, рискува да доведе до затруднения в преговорите, застрашавайки много финия баланс, който осигури широка подкрепа за реформата в парламента“, се казва в позиция на контактната група.Европейската комисия предложи нови правила за миграцията през 2020 г., сред които и механизъм за преразпределение във вътрешността на пристигналите по външните граници мигранти, както и нови директиви за условията за прием, за процедурите за скрининг, за легална миграция и др. След осем години спорове ЕС се договори за приема на мигранти, България се въздържаСпоред пътната карта преговорите по всички тях трябва да приключат до февруари 2024 г., и окончателно да бъдат приети до април догодина. До момента са приети три директиви, по други три има политическо съгласие, включително по доброволния механизъм за преразпределение, а по пет се водят преговори (сега замразени) – регламентите за скрининга, за процедурата за убежище, за Евродак – базата с пръстови отпечатъци, за управлението на миграцията и убежището и директивата за единното разрешително.