Доминикана и Хаити се скараха за напоителен канал, затвориха границата
Доминикана и Хаити се скараха за напоителен канал, затвориха границата
Доминиканската република обяви вчера, че от днес затваря границата си с Хаити в отговор на изграждането там на напоителен канал, захранван от обща река, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„От 6 ч. сутринта (10 ч. по Гринуич) в петък, цялата граница на Доминиканската република по суша, море и въздух ще бъде затворена“, заяви президентът Луис Абинадер при посещение във военна база. „Границата ще остане затворена толкова дълго, колкото е необходимо, за да се прекрати това провокативно действие“, добави той.
Правителството на Доминиканската република осъжда изграждането на напоителен канал, захранван от река Масакър (естествена границата между двете държави), който ще снабдява с вода хаитянските фермери.
Доминиканските власти твърдят, че проектът нарушава Договора за мир, вечно приятелство и арбитраж от 1929 г., споразумението за границата от 1935 г. и протокола за преразглеждане на границата от 1936 г.
„Република Хаити има суверенното право да взема решения за експлоатацията на своите природни ресурси“, реагира правителството в Порт о Пренс в съобщение за медиите, уверявайки, че двете страни са поддържали диалог преди това „едностранно изявление“ на Доминиканската република.
Порт о Пренс твърди, че Хаити има пълното право да отклонява води от река Масакър, съгласно споразумението от 1929 г.
За Доминиканската република обаче този канал – един „напълно неподходящ строеж, лишен от всякаква инженерна мисъл – е провокация, която правителството няма да приеме“, заяви Абинадер, който затегна имиграционната си политика, като увеличи акциите за задържане на незаконни мигранти и издигна стена по границата.
В понеделник Доминиканската република преустанови издаването на визи за граждани на Хаити, а миналата седмица затвори пропускателния пункт Дахабон, един от най-важните, където два пъти седмично се организира пазар, посещаван от хора и от двете страни.
Въпреки въведените мерки Абинадер увери, че диалогът с Хаити, най-бедната държава в Северна и Южна Америка, затънала от години в икономическа и политическа криза, изострена от насилието на бандите, остава отворен.
Хиляди хаитяни се опитват да си намерят работа в много по-проспериращата Доминиканска република, с която страната им дели остров Испаньола.
Стотици хаитяни се прибраха от Доминиканската република, след като доминиканският президент обяви предстоящото пълно затваряне на границата, отбелязва Ройтерс.