Директорът на Британския музей подаде оставка заради кражба на артефакти
Директорът на Британския музей подаде оставка заради кражба на артефакти
Директорът на Британския музей заяви, че се оттегля от поста си с незабавен ефект, след като призна, че е допуснал пропуски в разследването на
кражба на предмети от колекцията му, съобщи Ройтерс.
Хартвиг Фишер, който имаше още една година до края на договора си, каза, че отговорността за пропуските „в крайна сметка трябва да се поеме от него“.
„През последните няколко дни прегледах подробно събитията около кражбите от Британския музей и разследването“, се казва в изявлението му. „Очевидно е, че Британският музей не е реагирал, както би трябвало“.
Британският музей, който е един от най-посещаваните в света, съобщи миналата седмица, че човек от персонала е бил уволнен, след като е установена липса и лошо състояние на предмети, сред които златни бижута и скъпоценни камъни, датиращи от XV в.пр.н.е. до XIX в.
Бившият министър на финансите Джордж Озбърн каза , че някои от около 2000-те артефакта, откраднати от Британския музей, вече са намерени, съобщи ДПА, предава БТА.
Джордж Озбърн е председател на Попечителския съвет на музея. Той каза по радио 4 на Би Би Си, че „груповото мислене“ може да е попречило на ръководството на институцията да повярва, че съкровищата са били откраднати.
Заподозреният в участие неназован служител е уволнен и музеят съобщи, че предприема правни действия, а вече тече полицейско разследване.
„Започнахме да възстановяваме някои от откраднатите предмети, което е положителна страна на един тъмен облак“, каза Озбърн.
Британският музей работи с Регистъра на изчезналите произведения на изкуството и с членове на антикварната общност, които помагат за връщането на някои от липсващите предмети, каза той, като добави, че е засилена охраната на музейните хранилища.
Откраднатите артефакти са „малки бижута, скъпоценни камъни, парчета злато, които не са били изложени пред публика“.
Музеят не разполага с пълен каталог на всичко в колекцията си, събирана в продължение на няколкостотин години.
„Някой, който знае какво не е регистрирано, има голямо предимство при взимането на някои от тези предмети“, каза Джордж Озбърн. „Ясният резултат от случилото се е, че Британският музей трябва да ускори процеса, който вече е в ход, за създаване на пълен регистър на предметите в нашата колекция. Със сигурност това накърни репутацията на Британския музей“, добави Джордж Озбърн.
Независима проверка проучва „как се е случило така, че музеят е пропуснал някои от сигналите, които е можело да бъдат засечени“, не на последно място, когато музеят е бил предупреден от търговец на антики за предмети, продавани в eBay през 2021 г.
Артефактите са изнесени от Британския музей преди 2023 г. и през „значителен“ период от време.
Полицията потвърди в четвъртък, че е разпитвала мъж във връзка с кражбите. Арести не са извършвани.