Велизар Шаламанов за падналия дрон: Трябва да имаме засилена ПВО отбрана
Велизар Шаламанов за падналия дрон: Трябва да имаме засилена ПВО отбрана
„Това, което виждам, прилича на мина от 82-милиметрова минохвъргачка. По-важното е как действа нашата система за ранно предупреждение, за бързо реагиране“. Това коментира пред БНР бившият военен министър Велизар Шаламанов относно падналия дрон с взривно устройство край Тюленово.
„Отразяващата повърхност на тези дронове е относително малка и радарите трудно могат да ги прихванат. Това поставя въпроса за модернизиране на нашата система за въздушно наблюдение. Много по-важно е да се поддържа постоянна комуникация, включително с украинската страна. От доста време се говори за Морски център за сигурност и координация. Трябва да бъде засилена системата за наблюдение, координация. Това е задача на Гражданска защита“, посочи той в интервю за предаването „Преди всички“.
Никой не може да гарантира, че това е последният случай и няма да има по-сериозни рискове, категоричен бе военният експерт. Според него трябва да бъде направено пълно разследване и в него да се търси съдействие и от украинската страна, и от системите за наблюдение на НАТО.
Става въпрос за дронове, много от които не са с военно предназначение, подчерта Шаламанов и добави, че самият боеприпас е импровизирано прикачен към дрона. Технически е възможно да бъде изгубено управлението на дрона, смята той.
Какво трябва да се направи, според Велизар Шаламанов:
„На първо място трябва подобрено наблюдение, което може да стане съвместно със сили на НАТО. Второ – да имаме засилена противовъздушна отбрана. Сега става дума за дрон, но при нарастване на напрежението не е изключено да има и други грешки с по-големи военни средства.
Всичко, свързано с реагиране на такъв тип инциденти, означава сериозен капацитет преди всичко на Гражданска защита. В последните години Гражданска защита, която беше развита като самостоятелна и силна държавна агенция с всякакъв вид специалисти, беше ликвидирана в този ѝ вид. Ясно е, че имаме нужда от много по-силна система за гражданска защита и взаимодействие между различни институции. Това ниво на взаимодействие е много важно и то изисква постоянна ситуационна осведоменост“.
Авиационният експерт Димитър Ставрев подчерта пред БНР, че след като видят маркировките специалистите ще кажат дали дронът е руски или украински. Лично на него му прилича на украински. Според данните на 82-милиметровите мини радиусът на поразяване е между 25-30 метра при взривяване, посочи журналистът. По думите му справянето с такива невзривени боеприпаси е работа на МВР и военните, отбеляза Ставрев.